
| Brand Name | Fossil |
|---|---|
| Model number | ES4262 |
| Part Name | Tailor |
| Packaging List | Fossil Box + Bag |
| Display Type | Analog |
| Band size | Women Standard |
| Item Shape | Round |
| Case Diameter | 35 mm |
| Case Thickness | 11 mm |
| Band Width | 16 mm |
| Strap Material | Metal |
| Strap Kind | Stainless Steel |
| Strap Color | Silver |
| Band Colour | Silver |
| Dial Colour | Silver |
| Calendar | Day Month |
| Special Features | Day Month |
| Weight | 118 grams |
| Movement | Battery |
| Water Pressure Resistance | 50 metres |
| Warranty | 1 year against industry defects |





























Reviews
There are no reviews yet.