
| Brand Name | Fossil |
|---|---|
| Model number | ME3096 |
| Part Name | Grant |
| Packing List | Fossil Box + Bag |
| Display Type | Analog |
| Band size | men’s Standard |
| Item Shape | Round |
| Case Diameter | 48 mm |
| Case Thickness | 12 mm |
| Band Width | 22 mm |
| Strap Material | Leather |
| Strap Kind | Genuine Leather |
| Strap Color | Black |
| Band Colour | Black |
| Dial Colour | Black Skeleton |
| Calendar | Black |
| Special Features | Automatic |
| Weight | 130 grams |
| Movement | Automatic |
| Water Pressure Resistance | 50 metres |
| Warranty | 1 year against industry defects |






















Reviews
There are no reviews yet.