
| Brand Name | Fossil |
|---|---|
| Model number | ES3840 |
| Part Name | Boyfriend |
| Packing List | Fossil Box + Bag |
| Display Type | Analog |
| Band size | men’s Standard |
| Item Shape | Round |
| Case Diameter | 38 mm |
| Case Thickness | 12 mm |
| Band Width | 18 mm |
| Strap Material | Metal |
| Strap Kind | Stainless Steel |
| Strap Color | Multicolored, Silver, Gold, Rose Gold |
| Band Colour | Silver |
| Dial Colour | Silver |
| Calendar | Day |
| Special Features | Scratch Resistant Mineral |
| Weight | 227 grams |
| Movement | Battery |
| Water Pressure Resistance | 30 metres |
| Warranty | 1 year against industry defects |




























Reviews
There are no reviews yet.