| Brand Name | Emporio Armani |
|---|---|
| Model number | AR1859 |
| Part Number | Emporio Armani Luigi Large |
| Item Shape | Round |
| Display Type | Analog |
| Strap Color | Black & White |
| Case Material | Fibers |
| Case Diameter | 41 mm |
| Case size | Large |
| Case Thickness | 12 mm |
| Band Material | Fabric |
| Band size | Men’s Standard |
| Band Width | 20 mm |
| Band Colour | Black |
| Dial Colour | White |
| Calendar | Monthly Date |
| Special Features | Stop watch |
| Weight | 129 grams |
| Movement | Quartz |
| Water Pressure Resistance | 50 metres |
| Warranty | 1 Year |








Reviews
There are no reviews yet.